Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Alte Pinakothek (Stara Pinakoteka)

Stara Pinakoteka monachijska mieści się przy Barer Str. 27 w budynku stylizowanym na renesansowy pałac florencki, wzniesionym wg Projektu von Klanzego. Jest to jedna z największych galerii sztuki w Europie, ze znakomitą kolekcją malarstwa, od czternastego po osiemnasty wiek, powstałą ze zbiorów książęcych gromadzonych od XVI w.

By dobrze wyeksponować ogromne obrazy tego ostatniego, zaprojektowano olbrzymie sale, oświetlane naturalnym światłem, padającym przez oszklony sufit. We wspaniałym, neorenesansowym gmachu można też podziwiać obrazy najwybitniejszych artystów włoskich, hiszpańskich i francuskich.

Na parterze, w lewym skrzydle budynku, wystawiono obrazy XV-wiecznych malarzy niemieckich, a w prawym malarstwo niemieckie i holenderskie od XVI do XVII w.
Znajduje się tu jedna z najcenniejszych kolekcji sztuki europejskiej, sławna przede wszystkim z arcydzieł dawnych mistrzów szkoły niemieckiej, m.in. Dürera i Grunewalda oraz flamandzkich: Rembrandta, van Dycka i Rubensa.
Lewe skrzydło pierwszego piętra zajmuje XV-wieczne malarstwo niderlandzkie, dalej kolejno niemieckie, włoskie, flamandzkie, holenderskie, francuskie i hiszpańskie.