Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Rousseau, Theodore

( 1812 -1867 )

zobacz obrazy >>>

Rousseau, Theodore
Theodore Rousseau
Malarz i grafik francuski, założyciel tzw. szkoły Barbizon, urodził się 15.04.1812 roku w Paryżu.Jego rodzice pochodzili ze wschodniej Francji.

Theodore został wysłany do szkoły w Auteuil, na obrzeżach Paryża. Był samoukiem. Korzystał z porad wuja, Pierre-Alexandre Peau de Saint-Martina. Razem prowadzili studia natury, m.in. w lasach Compiegne. Rousseau kopiował wiele prac Saint-Martina.
Później Rousseau uległ wpływom holenderskiego malarstwa pejzażowego i twórczości J. Constable'a.

Pierwszym znanym dziełem Rousseau jest Telegraf z Montmartre, 1826 (Musee des Beaux Arts et d'Archeologie, Boulogne-sur-Mer).

W poszukiwaniu motywów do obrazów wędrował po kraju.
Wuj skierował go do Jean-Charles-Joseph Rémond, znanego artysty paryskiego. Niestety, Theodore nie czuł się dobrze w studio Remonda w wyniku czego szybko je opuścił.
Następny rok spędził w atelier Guillaume Guillon-Lethiere, który jednak był głównie portrecistą a Theodore gustował w malarstwie krajobrazowym.

Na początku lat 30-tych zgłosił swoje prace do Salonu, jednak zostały one odrzucone, co spowodowało, że Rousseau opuścił Paryż, by podróżować po górach Auvergne. Wykonał tam setki szkiców, które po powrocie do Paryża posłużyły mu do wykonania na ich podstawie obrazów. Jeden z obrazów został nawet przyjęty na Salon w 1831 roku.

W lecie 1834 roku Rousseau powrócił w rodzinne strony i przez kilka miesięcy mieszkał ze swoją babcią.

W 1835 roku, osiadł w Barbizon nieopodal lasu Fontianbleau, stając się wkrótce ideowym przywódcą grupy pejzażystów zwanych barbizończykami. Grupa artystów uciekła od ekspansywnego miasta na wieś, aby uniknąć związanej nieodłącznie z cywilizacją dehumanizacji.
Rousseau był rzecznikiem zerwania z akademickim, idealizowanym pejzażem na rzecz realistycznego studium plenerowego. Widoczne i promowane było zamiłowanie do lokalnego pejzażu, sentymentalne ujęcie tematu czy swobodne pociągnięcia pędzla oddające emocje malarza.
Z Barbizończykami związali się m.in.: Antoine-Louis Barye (1796 - 1875), Narcisse Diaz de la Pena (1807 - 1876), Constant Troyon (1810 - 1865). Bardziej znani z innych aspektów swojej twórczości, acz związani z Barbizończykami, byli również realiści Jean-Francois Millet oraz Gustave Courbet.

Twórczość Theodore Rousseau była początkowo obiektem ataków konserwatywnej krytyki. Dopiero po 1848 zyskała powszechne uznanie.
Intymne, nastrojowe krajobrazy zapowiadały nadejście impresjonizmu, np. Dolina Tiffange, 1837 (Art Museum, Cincinnati), Aleja kasztanowa, 1837 (Luwr, Paryż).

Rousseau zmarł 22.12.1867 roku w Barbizon.

do góry
Allee Sous Bois
Allee Sous Bois
Chaumiere a Barbizon
Chaumiere a Barbizon
Coucher De Soleil
Coucher De Soleil
Dęby - ok1850-52 - Luwr, Paryż
Dęby - ok1850-52
Dolina Rzeki Loire
Dolina Rzeki Loire
Etude en Foret de Fontainebleau
Etude en Foret de Fontainebleau
Interieur de Foret Coup de Soleil - 1857
Interieur de Foret Coup de Soleil - 1857
Krajobraz Leśny z Kobietą i Dzieckiem
Krajobraz Leśny z Kobietą i Dzieckiem
Krajobraz o Zachodzie Słońca - Ermitaż, St. Petersburg
Krajobraz o Zachodzie Słońca
Więcej obrazów