Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Hausner, Rudolf

( 1914 - 1995 )

zobacz obrazy >>>

Malarz austriacki, urodzony 4.12.1914 roku w Wiedniu.

W latach 1931-36 studiował w wiedeńskiej Akademii pod kierunkiem A. P. Gutersloha, Fahringer’a i Sterrer’a.
W tym samym czasie podróżował również do Francji, Anglii, Włoch, Turcji, Grecji i Egiptu.

Wiele z początkowych prac Hausnera zostały skonfiskowane i zaliczone przez rząd nazistów do „sztuki zdegenerowanej” w 1938 roku.
W 1941 roku Rudolf został zwerbowany do niemieckiej armii, w której służył aż do końca wojny w 1945 roku. Zaraz po jej zakończeniu artysta powrócił do Wiednia.

W 1942 roku Hausner poślubił Grete Czingely.

Początkowo ulegał wpływowi ekspresjonizmu, tworzył fantastyczne kompozycje, w których łączył elementy fantastycznego realizmu z formami wywodzącymi się z tzw. malarstwa metafizycznego.
Często powracającym motywem twórczości Hausnera jest autoportret wkomponowany w układ zagadkowych form, np. Arka Odyseusza, 1956 (Historisches Museum, Wiedeń).

W 1946 należał do założycieli wiedeńskiego Art Clubu, zrzeszającego przedstawicieli fantastycznego realizmu, do którego należeli również: Edgar Jené, Ernst Fuchs, Wolfgang Hütter i Fritz Janschka.

W 1957 roku Hausner namalował swój pierwszy obraz z cyklu "Adam".

Prace Hausnera eksponowane były na Documenta II w Kassel w 1959 roku i od tej pory zyskały międzynarodową sławę.
W tym samym roku malarz został współzałożycielem Wiedeńskiej Szkoły Fantastycznego Realizmu razem z: Ernstem Fuchs’em, Wolfgangiem Hutter’em, Antonem Lehmden’em, Arikiem Brauer’em i Fritzem Janschka.

Artysta zmarł w 1995 roku.

do góry
Więcej obrazów