Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Sisley, Alfred

( 1839 – 1899 )

zobacz obrazy >>>

Sisley, Alfred
Alfred Sisley
Malarz francuski pochodzenia angielskiego, urodzony 30.10.1839 w Paryżu, w zamożnej rodzinie angielskiej.

Jego ojciec stał na czele firmy eksportującej sztuczne kwiaty. W 1857 roku posłał on syna do Londynu w celu doskonalenia języka angielskiego i zaznajomienia go z pracą, którą miał wykonywać według zamierzeń ojca. Jednak Alfred, zamiast przygotowywać się do kariery, zaczął pasjonować się malarstwem - w szczególności zaś pejzażem.

Studiował w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu oraz w Atelier Gleyre. W pracowni Charles'a Gleyre'a, malarza związanego ze stylem akademickim, za niewielka opłatą młody artysta mógł rysować z natury. Polegało to głównie na samodzielnej pracy z modelem, tylko w nielicznych wypadkach uczniowie otrzymywali rady lub wskazówki od nauczyciela. Podczas nauki w atelier Sisley zaprzyjaźnił się z F. Bazillem, C. Monetem i A. Renoirem i wraz z nimi postanowił porzucić pracownię, w której zbyt odczuwalny był wpływ oficjalnych instytucji tj. Szkoła Sztuk Pięknych czy Akademia Sztuk Pięknych.

W roku 1863, Monet zaprosił przyjaciół na wspólny wyjazd w plener, do miasteczka Chailly-en-Biere blisko Barbizon. Tam, w lesie powstały pierwsze plenerowe prace Sisleya. Jego dalsze prace, malowanie w duchu monumentalne płócien Corota, powstały w pracowni na podstawie studiów natury, gdyż w tym czasie Sisley, tak jak i barbizończycy, nie traktował szkicu jako samodzielnego obrazu. Jego nadzieje na sukces wiązały się wtedy wyłącznie z oficjalnym Salonem.

Po dwóch latach na Salon przyjęto kolejne dwa pejzaże Sisleya wykonane kolejno w roku 1870: Barki na kanale Saint - Martin w Paryżu i Kanał Saint – Martin . Są to niezaprzeczalne arcydzieła Sisleya, w których po raz pierwszy jego twórcza indywidualność doszła do głosu w całej okazałości. Zwykle poczynając od tych obrazów zaczyna się opowiadać o okresie impresjonistycznym w jego twórczości (1870-1880), a poprzedzający etap rozwoju malarza określa się jako preimpresjonizm lub okres "ciemnego stylu".

Na początku lat siedemdziesiątych Sisley wypracował własną estetykę, w której odrzucenie zbędnych szczegółów stało się jedną z podstawowych zasad. Twórczość Sisleya upływała pod znakiem rozwoju stylu impresjonistycznego i wyróżniała się powstaniem bodaj najdoskonalszych dzieł artysty.

W czasie wojny francusko-pruskiej Sisley przebywał w Londynie, skąd później powrócił do Paryża. Mimo że obrazy Moneta i jego przyjaciół czasem były przyjmowane na Salon, to jednak w większości wypadków jury odrzucało je. Kiedy młodzi malarze utracili nadzieję na oficjalne uznanie, zdecydowali się zorganizować wystawy samodzielne. Pomimo początkowych niepowodzeń malarze nie rezygnowali, co sprzyjało większemu scementowaniu grupy malarzy, których po raz pierwszy nazwano "impresjonistami".
Alfred Sisley brał udział w pierwszej wystawie impresjonistów w atelier Nadara w 1874 i w kilku późniejszych wystąpieniach grupy.

Malował nastrojowe pejzaże, głównie z motywami Ile-de-France, odznaczające się subtelną gamą barwną i niezrównanym oddaniem gry refleksów świetlnych na wodzie i śniegu, np. Śnieg w Louveciennes, 1878 (Luwr, Paryż).

Niestety Sisley nie należał do szczęśliwców, którzy na początku lat osiemdziesiątych powoli zyskiwali uznanie krytyków i publiczności. Coraz bardziej odsuwał się od towarzyszy i wiódł zamknięty tryb życia. Jego styl ulegał przemianie - stawał się coraz bardziej zindywidualizowany.
Intensywnie malował obrazy wyrażające gwałtowność stanów przyrody. Nie chciał już podążać śladami Moneta, lecz próbował swoich sił mierząc się z nim. Nie ustępował mu w kwestiach czysto malarskich, odczuwania dekoracyjności i piękna harmonii kolorystycznej, jednak brakowało mu pewnej ostrości spojrzenia i temperamentu Moneta. W latach 1883-1885 nieprzerwanie malował rozmaite motywy z miasteczka Saint - Mammes, wykonując do każdego obrazu szkice przygotowawcze, które złożyły się na album rysunków artysty.

Późny okres twórczości Sisleya, lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, zaznaczał się współzawodnictwem z Monetem. Sisley malował cykle obrazów przedstawiających topole, stogi, stary kościół jak Monet. Cykl Kościół w Moret zaczął malować w 1883 roku, niedługo potem jak Monet rozpoczął pracę nad swoim słynnym cyklem Katedr w Rouen. Obaj malarze podążali w ślad za impresjonistyczną zasadą, malując stary kościół w zmiennej aurze bieżącego dnia i procesie wieczornego ruchu przyrody.

Artysta umarł w samotności, nieznany, zapomniany nawet przez wielu dawnych przyjaciół 29.01.1899 w Mo-ret-sur-Loing pod Paryżem.
Dopiero po śmierci, i to w niedługim czasie, około 900 płótcien i grafiki tego niezwykłego malarza zostały docenione przez krytyków i publiczność.

do góry
Akwedukt w Marly - 1874 - Toledo Museum of Art, Toledo
Akwedukt w Marly - 1874
Aleja Kasztanowa
Aleja Kasztanowa
Aleja Kasztanowa - 1867 - Southampton Art Gallery
Aleja Kasztanowa - 1867
Chemin de la Machine, Louveciennes - 1873 - Muzeum Orsay, Paryż
Chemin de la Machine, Louveciennes - 1873
Czapla - 1867 - Musée Fabre, Montpellier
Czapla - 1867
Droga z Versailles do Saint-Germain - 1875
Droga z Versailles do Saint-Germain - 1875
Dworzec w Sevres - 1879 - kolekcja prywatna
Dworzec w Sevres - 1879
Gospodarstwo w Sablons - 1885 - Aberdeen Gallery and Museum
Gospodarstwo w Sablons - 1885
Jesień. Brzeg Sekwany w Bougival - 1873 - Montreal Museum of Fine Arts
Jesień. Brzeg Sekwany w Bougival - 1873
Więcej obrazów