Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Orozco, Jose Clemente

( 1883 – 1949 )

zobacz obrazy >>>

Orozco, Jose Clemente
Jose Clemente Orozco
Malarz meksykański, współtwórca tzw. muralismo, urodzony 23.11.1883 w Zapotlan el Grande (dziś Ciudad Guzman, prowincja Jalisco).

W latach młodzieńczych Orozco poznał José Guadalupe Posada, który to zwrócił jego zainteresowania ku sztuce.
Początkowo studiował architekturę w Meksyku, zaś później przeniósł się do Academia San Carlos, by studiować szukę. W jego pracach widoczne były zainteresowania artysty architekturą i szuką Majów i Tolteków.

W późniejszym czasie Jose malował kreskówki dla „El Hijo del Ahuizote” i stał się jednym z ilustratorów „La Vanguardia”.

W 1922 roku Orozco zarezerwował dla siebie ściany w rozległym patio w National Preparatory School (poprzedniczce San Ildefonso Jesuit School). Na podłodze namalował Upadek starego porządku, Okop i Trójcę (pracownika, wieśniaka i żołnierza).
Na parterze namalował Arystokrację, Ciekawość oraz Alegorie kleru i siły. Na pierwszym piętrze powstały obrazy, przedstawiające tragedię rewolucji: Motyw człowieka i jego grobu, Syna żegnającego matkę, Opuszczenie rodziny, zaś na klatce schodowej Cortese i Malinche. W 1925 roku Orozco przerwał te prace, by zająć się tworzeniem Wszechwiedzy, fresku w Casa de los Azulejos.

W latach 1927-34 Jose Clemente przebywał w Nowym Jorku, gdzie namalował kilka prac przedstawiających dehumanizację i mechanizację życia w owym mieście oraz serię prac z rerwolucją w Meksyku, jako motywem przewodnim.
W roku 1930 namalował fresk Prometeusz dla Frary Hall of Pomona College w Claremont.

Po powrocie do Meksyku Orozco namalował duże dzieło dla Palace of Fine Arts of Mexico, które Justino Fernández nazwał Katharsis.

W latach 1936-39 Orozco pracował w Guadalajarze, gdzie upiększał swymi dziełami m.in. kampus uniwersytecki, ratusz i kaplicę Hospicio Cabanas.

W 1947 roku Mario Pani zaproponował Jose ozdobienie pierwszego w jego karierze współcześnie powstałego budynku, Narodowej Szkoły Nauczycielskiej.

Artysta zmarł 7.09.1949 w Ciudad Mexico.

Był jednym z najwybitniejszych twórców malowideł ściennych w Meksyku w latach 30. W przeciwieństwie do D. Riviery i D.A. Siqueirosa, prace Orozco wolne są od doraźnych treści propagandowych i ideologicznych; zawarta jest w nich uniwersalna metafora, odnosząca się do walki zła i dobra.
Główne jego dzieła powstały w Guadalajara. Są to freski w auli uniwersytetu -Zwycięstwo ludzkiej wyobraźni, 1936, na klatce schodowej pałacu rządowego (1937) i w Hospicio Cabańas (1938-39).
W swej twórczości Orozco dążył do maksymalnej zwięzłości i komunikatywności. Posługiwał się prostą, symetryczną kompozycją, aczkolwiek w późniejszej fazie ulegał tendencji do ekspresyjnej deformacji. W jego pracach łączyły się inspiracje sztuką rodzimą z wpływami dawnych mistrzów europejskich (m.in. El Greco) i XX-wiecznych twórców awangardowych.

do góry
Autoportret - 1932
Autoportret - 1932
Avance - 1940
Avance - 1940
Cywilizacja Amerykańska
Cywilizacja Amerykańska
Congreso del Estado
Congreso del Estado
Cortes i Krzyż - 1932 - New Hampshire
Cortes i Krzyż - 1932
Cortese i Malinche
Cortese i Malinche
De la Serie de la Verdad, Torzo, Cabeza y Piernas - 1945
De la Serie de la Verdad, Torzo, Cabeza y Piernas - 1945
Demagog
Demagog
Dwugłowy Koń - Guadalajara, Meksyk
Dwugłowy Koń
Więcej obrazów