Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Daumier, Honore

( 1808 - 1879 )

zobacz obrazy >>>

Daumier, Honore
Honore Daumier
Malarz francuski, rzeźbiarz i rysownik, urodzony 26.02.1808 w Marsylii.

W 1816 roku przyjechał z rodzicami do Paryża. W galeriach Palais Royal zetknął się ze środowiskiem malarzy i literatów.
W 1822 uczył się u A. Lenoira, uczęszczał do Academie Suisse, w Luwrze zaś studiował rzeźbę antyczną i malarstwo starych mistrzów.
W 1828 zainteresował się nowo powstałą techniką litografii, a od ok. 1830 zaczął również malować. Zasłynął jednak głównie jako karykaturzysta o raz twórca rysunków satyrycznych, które publikował na łamach „Silhouette" (od 1830 roku), „La Caricature" (od roku 1832) oraz „Charivari" (od 1833). Poprzez swe prace angażował się w działalność polityczną, ośmieszając rząd i poszczególnych polityków. Za obrazę majestatu królewskiej osoby (przedstawił Ludwika Filipa jako gruszkę) został skazany na karę więzienia. Najsłynniejsze cykle litografii Daumiera to: Robert Macaire, 1836-38, Typy paryskie, 1839-40, Obyczaje małżeńskie, 1838-40, Historia starożytna, 1841-43 i Palestra, 1845-48.

Stał się najwybitniejszym karykaturzystą XIX w. W tym zakresie był następcą angielskiej karykatury XVIII w. (przede wszystkim W. Hogartha) i litografii Goyi. W swej sztuce używał prostych, zrozumiałych dla wszystkich symboli, osiągając przy tym wielką siłę wyrazu.
Zainteresował się również malarstwem olejnym i akwarelowym, które za życia artysty nie zyskały uznania, natomiast obecnie są wysoko cenione. Początkowo malował epizody rewolucyjne, np. Rodzina na barykadzie, Reduta, oba ok. 1848 roku, później sceny z życia prostych ludzi: Amator sztychów, 1857-60, Praczka, 1863 (Luwr, Paryż), Grający w szachy, 1863-65 (Musee d'Orsay, Paryż).

Obrazy Daumiera charakteryzuje syntetyczna, lapidarna forma, swobodna faktura, ciemny, pełen ekspresji koloryt. Wszystko to składa się na oryginalny i niepowtarzalny styl artysty, który został dostrzeżony dopiero w XX w.
Parał się również rzeźbą i w tej dziedzinie uważany jest za jednego z prekursorów rzeźby nowoczesnej. Wykonał ok. 60 kompozycji, stanowiących przeważnie szkicowe modele do jego rysunków i obrazów. Z lat 1831-32 pochodzi kilkadziesiąt popiersi-karykatur deputowanych francuskiego parlamentu oraz ministrów. Ekspresyjna deformacja, obecna w tych rzeźbach, zapowiadała kierunek podjęty przez późniejszych artystów: A. Rodina, Medarda Rosso czy E. Degasa. W 1850 powstała figurka Ratapoil, stanowiąca szkic do litografii, ale wzbudzająca podziw również jako autonomiczne dzieło sztuki. Do przyjaciół artysty należeli malarze z grupy Barbizon: J.E. Millet, T. Rousseau, C. Corot, a także: E. Delacroix, Honore de Balzac i Charles Baudelaire.

Pod koniec życia Daumier był prawie zupełnie niewidomy, co uniemożliwiło mu pracę twórczą. Egzystował dzięki pomocy przyjaciół, przede wszystkim Corota, który ofiarował mu dom w Valmondois.
Daumier zmarł 11.02.1879 w Valmondois.

do góry
Mr Sebast...
Mr Sebast...
Mr Barthe
Mr Barthe
Mr Joliv...
Mr Joliv...
Mr Sebast....
Mr Sebast....
Zmartwychwstanie Cenzury
Zmartwychwstanie Cenzury
Św Magdalena na Pustyni - ok1848-52
Św Magdalena na Pustyni - ok1848-52
Sou...
Sou...
Prawo i Sprawiedliwość
Prawo i Sprawiedliwość
Mr Vieux-Niais
Mr Vieux-Niais
Więcej obrazów