Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Masaccio (wł. Tommaso di Ser Giovanni di Simone)

( 1401–1428(?) )

zobacz obrazy >>>

Masaccio (wł. Tommaso di Ser Giovanni di Simone)
Masaccio - portret
Malarz włoski wczesnego renesansu, urodzony 21.12.1401 roku w Castel S. Giovanni Valdarno, w prowincji Arezzo. Przypuszczalne był synem notariusza.

Masaccio miał takie znaczenie dla Ouattrocento (XV w.) jak Giotto dla Trecento (XIV w.).
Jako jeden z pierwszych artystów w kręgu kultury zachodniej tworzył przekonywające, anatomiczne, wizerunki nagiego ludzkiego ciała. Razem z architektem Filippem Brunelleschim i rzeźbiarzem Donatellem, Masaccio stał się pionierem renesansu.

Najpierw Masaccio udał się na naukę do malarza Mariotto di Christofano, zięcia swego ojczyma.
Samodzielność uzyskał w 1422 roku, dwa lata później zaś został członkiem cechu malarzy we Florencji.
Zdecydowany wpływ miały na niego wzorowany na antyku obraz człowieka Donatella i odkryte przez Brunelleschiego podstawowe prawa perspektywy.
Najwcześniej dotowany (1422) tryptyk Masaccia w kościele S. Giovenale w Cascia (Reggello) podporządkowany jest jeszcze gotykowi - na środkowej tablicy Maria z Dzieciątkiem i aniołami kontrastuje ze średniowiecznym złotym tłem, ale widać też nowe elementy - plastyczność postaci i racjonalny system przestrzenny.

Masaccio często pracował wspólnie ze starszym i tradycyjnie malującym Masolinem, np. przy Annie Samotrzeć z pięcioma aniołami dla S. Ambrogio we Florencji z lat 1424-25 (Uffizi, Florencja). Madonna jest tu przykładem monumentalnej i prawie żywej postaci, podczas gdy św. Anna w swej gotyckiej formie przypisywana jest ręce Masolina.
Środkowa kwatera poliptyku dla S. Maria del Carmine w Pizie, przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem i czterema aniołami (National Gallery, Londyn) w szerokiej, wyposażonej w kolumny i horyzontalnie podzielonej architekturze tronu ukazuje wyraźny wpływ Brunelleschiego. Perspektywa i światłocień precyzyjnie określają plastykę form.
Dalsza część poliptyku, Ukrzyżowanie Chrystusa (Museo e Gallerie Nazionali di Capodimonte, Neapol) ukazuje umiejętności Masaccia w wyrażaniu uczuć dramatycznych. W opadającej na ramiona głowie wyrażona jest męka i wyczerpanie Chrystusa, pozycja nóg wskazuje na odczuwanie bólu. Zgięta ku ziemi postać Marii Magdaleny wyraża krańcową rozpacz.

Po 1425 roku artysta namalował fresk Trójca Święta w S. Maria Novella we Florencji, który dzięki znakomitemu opracowaniu iluzji wnętrza kaplicy o kasetonowym, kolebkowym sklepieniu oraz intensywności plastycznej postaci na poszczególnych planach wskazuje znów na bliskie związki malarza z eksperymentami Brunelleschiego w zakresie perspektywy renesansowej.

Artystyczną syntezą dotychczasowych doświadczeń artysty jest zespół fresków w kaplicy Brancaccich w S. Maria del Carmine we Florencji, powstałych zapewne w latach 1425-27. Współpracował tam ponownie z Masolinem. Dziełami Masaccia są tam: Chrzest nowo nawróconych, Grosz czynszowy, Wygnanie z raju, Rozdawanie jałmużny i Leczenie cieniem.

W 1428 artysta powędrował do Rzymu, gdzie prawdopodobnie w tym samym roku zmarł.
Freski w kaplicy Brancaccich są więc artystycznym testamentem Masaccia.
Wygnanie z raju należy obok Adama i Ewy z ołtarza gandawskiego Jana van Eycka do pierwszych realistycznych aktów XV w. Nigdy dotąd rozpaczliwa sytuacja pierwszych ludzi nie została przedstawiona tak poruszające Grosz czynszowy pokazuje szeroki, naturalny krajobraz stanowiący odwrót od wąskiej sceny pejzażu, kulis z architekturą i skałami Giotta. Źródło światła jest tam wyraźnie zlokalizowane, widoczne są naturalne odległości, w których postacie mogą się poruszać, układ fałdów szat podkreśla masę i ciężar ciała, a nie podyktowany jest względami dekoracyjnymi. Masaccio troszczył się o ukazanie działania praw natury na ludzkie ciało i jego dokładną charakterystykę.
Nowe formy wyrazu wprowadzone przez artystę oznaczają początek renesansowego malarstwa i będą kontynuowane do czasu manieryzmu Michała Anioła. Na jego twórczości wzorowali się również m.in. Fra Angelico, Botticelli i Leonardo da Vinci.

do góry
Adam i Ewa
Adam i Ewa
Anna Samotrzeć z Pięcioma Aniołami - 1425 - Uffizi, Florencja
Anna Samotrzeć z Pięcioma Aniołami - 1425
Chrzest Nowo Nawróconych - 1425-27
Chrzest Nowo Nawróconych - 1425-27
Grosz Czynszowy - 1425-27
Grosz Czynszowy - 1425-27
Grosz Czynszowy (Lewa Strona) - 1425-27
Grosz Czynszowy (Lewa Strona) - 1425-27
Grosz Czynszowy (Prawa Strona) - 1425-27
Grosz Czynszowy (Prawa Strona) - 1425-27
Leczenie Cieniem - 1426-27 - Cappella Brancacci, Santa Maria del Carmine, Florencja
Leczenie Cieniem - 1426-27
Maria z Dzieciątkiem i Czterema Aniołami - 1425 - National Gallery, Londyn
Maria z Dzieciątkiem i Czterema Aniołami - 1425
Portret Młodzieńca z Profilu - 1425 - National Gallery of Art, Waszyngton
Portret Młodzieńca z Profilu - 1425
Więcej obrazów