Google
 
Web malarstwo.awardspace.info

Memling, Hans

( ok. 1433-1494 )

zobacz obrazy >>>

Memling, Hans
Hans Memling - portret
Malarz niderlandzki pochodzenia niemieckiego, urodzony ok. 1433 w Seligenstadt nad Menem (?).

Choć pozostały liczne dzieła, to niemal całkowicie brak źródeł pisanych, dokumentujących rozwój twórczy artysty. Przyjmuje się, że uczył się w Brukseli u Rogiera van der Weydena, gdzie przyswoił sobie sposób malowania renesansu niderlandzkiego.

W roku 1465 zamieszkał w Brugii a już w 1467 stał się członkiem gildii św. Łukasza.
W latach siedemdziesiątych poślubił Annę de Valkenaere (zmarła w 1487), z którą to miał trzech synów: Jean’a, Corneliusa i Nicholasa.
Należał do najbogatszych mieszkańców miasta; był właścicielem trzech domów, zatrudniał też wielu uczniów i pomocników a także figurował na liście 247 najwyżej opodatkowanych mieszkańców miasta.
Miał też swoich patronów, związanych zazwyczaj z domami religijnymi np. Szpital Św. Jana w Brugii, bogatych przedsiębiorców z Brugii jak również zagranicznych przedstawicieli florenckich Medyceuszy oraz Hanzy. Dla Tommaso Portinari, przedstawiciela Medyceuszy i jego żony Memling namalował portrety.

W pierwszym przypisywanym mu ważnym dziele, ołtarzu Sądu Ostatecznego, ok. 1472 (Muzeum Narodowe, Gdańsk), obok wyraźnie widocznych wpływy Rogiera van der Weydena i podobieństw do ołtarza w Beaune pojawia się także jego własny styl. W porównaniu z van der Weydenem Memling jest większym lirykiem, stosuje bardziej miękki rysunek form i przejścia walorowe. Charakterystyka indywidualnych cech poszczególnych zbawionych postaci pozwala rozpoznać jego zdolności jako portrecisty.
Ołtarz Świętych Janów oraz Pokłonu Trzech Króli oba z ok. 1479 (Museum van het St. Janshospitaal, Brugia) są wariacjami na temat Pokłonu Trzech Króli Rogiera van der Weydena(Alte Pinakothek, Monachium).

Portrety Memlinga odznaczają się plastycznością, trafną charakterystyką oraz równowagą pomiędzy naturalizmem a idealizacją. Należą one do szczytowych osiągnięć renesansowego portretu, np. Portret mężczyzny z monetą (Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerpia) czy pełen wdzięku Portret młodzieńca (National Gallery, Londyn). Wśród tych prac zachował się jedyny pozostający w swej oryginalnej formie Dyptyk dewocyjny Martina van Nieuwenhove z 1497, gdzie ten brugijski patrycjusz modli się do Marii z Dzieciątkiem, znajdujących się obok niego przy tym samym stole (Museum van het St. Janshospitaal, Brugia).

Jednym z ostatnich dzieł jest Relikwiarz św. Urszuli z 1489 (Museum van het St. Janshospitaal, Brugia), drewniana skrzynka ozdobiona scenami z życia świętej oraz ośmioma innymi miniaturami. Zrobienie tego relikwiarza zlecone zostało przez dwie zakonnice Jacosę van Dudzeele i Annę van den Moortele, które zostały sportretowane na jednym z obrazów zdobiących relikwiarz, klęcząc przy Marii.

Memling zmarł 11.08.1494 w Brugii.

Twórczość Memlinga określona jest przez klimat lirycznej poezji, którą nasycił sceny religijne, wydobywając ich humanistyczne treści zgodnie z filozofią renesansu.

do góry
Adam i Ewa - ok1485
Adam i Ewa - ok1485
Archanioł Michał - ok1479 - Wallace Collection, Londyn
Archanioł Michał - ok1479
Benedetto di Tommaso Portinari - 1487 - Galeria Uffizi, Florencja
Benedetto di Tommaso Portinari - 1487
Gilles Joye - 1472
Gilles Joye - 1472
Maria Baroncelli - 1470
Maria Baroncelli - 1470
Męczeństwo Św. Urszuli (z Relikwiarza Św. Urszuli) - 1489
Męczeństwo Św. Urszuli (z Relikwiarza Św. Urszuli) - 1489
Modlący Się Młodzieniec - ok1475 - National Gallery, Londyn
Modlący Się Młodzieniec - ok1475
Narodziny - 1470-72 - Kolonia
Narodziny - 1470-72
Portret Mężczyzny ze Strzałą - 1478-80 - National Gallery of Art, Waszyngton
Portret Mężczyzny ze Strzałą - 1478-80
Więcej obrazów